Prywatna Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska w Radomiu
polski english Український español fb
   

Specjalności

  • Technologie w ochronie środowiska
  • Zarządzanie środowiskowe w gminie
  • Zarządzanie środowiskowe w sytuacjach kryzysowych

W ramach studiów II. stopnia przygotowywani są specjaliści od kształtowania i realizacji polityki w ochronie środowiska na szczeblu zakładowym, gminnym (samorządowym) i krajowym, w tym w sytuacjach kryzysowych. Absolwenci znajdują zatrudnienie głównie w jednostkach administracyjnych gmin i powiatów, jak również jednostkach organizacyjnych zajmujących się ochroną środowiska w zakładach produkcyjnych, w dużych obiektach usługowych oraz w administracji rządowej zajmującej się szeroko pojętą ochroną środowiska.


Absolwent jest przygotowany do zarządzania zasobami ludzkimi. Zna zasady i formy organizacji zespołów ludzkich, sposoby kierowania nimi. Zna metody zarządzania, zagadnienia planowania działalności gospodarczej i finansowej. Posiada wiedzę podstaw prawnych z dziedziny ochrony środowiska i działalności podmiotów gospodarczych. Potrafi przewidzieć skutki prawne podejmowanych decyzji oraz zna zagadnienia z zakresu ochrony środowiska: gospodarowanie zasobami środowiska, zarządzanie systemami gospodarki wodno-ściekowej i gospodarki odpadami w przedsiębiorstwie, w gminie, w powiecie.


Wszystkie omówione powyżej umiejętności predysponują absolwentów do pracy na stanowiskach związanych z kierowaniem podmiotami gospodarczymi i tworzeniem parametrów sterujących ich działalnością na szczeblu mikro- i makroekonomicznym, w tym w sytuacjach kryzysowych.


Studia przygotowują specjalistów, którzy potrafią podejmować działania przeciw zagrożeniom spowodowanym przez siły przyrody, rozwój cywilizacyjny, sytuacje awaryjne lub akty terrorystyczne oraz ewentualny konflikt zbrojny. System zarządzania środowiskowego w sytuacjach nadzwyczajnych musi zapewnić efektywną koordynację działań ratowniczych zmierzających do likwidacji skutków zagrożeń życia i zdrowia ludności oraz środowiska naturalnego.


Kwalifikacje absolwenta wzbogacone są wiedzą i umiejętnościami z zakresu rozwiązywania problemów technicznych towarzyszących ciągowi działań i procesów, począwszy od zapobiegania powstawaniu zanieczyszczeń, poprzez ograniczanie ich powstawania, aż do ich usuwania, zagospodarowania lub unieszkodliwienia. Absolwent potrafi zidentyfikować elementy środowiska najbardziej narażone na degradację przez energetykę, przemysł, rolnictwo, motoryzację oraz przez gospodarkę komunalną. Absolwent jest przygotowany do pracy w jednostkach administracji samorządowej i państwowej, ale przede wszystkim w zakładach utylizacji odpadów, kompostowniach, spalarniach odpadów, na składowiskach odpadów, w oczyszczalniach ścieków, stacjach uzdatniania wody, wodociągach, firmach zajmujących się budownictwem wodnym, wentylacją i klimatyzacją, odnawialnymi źródłami energii oraz w gazownictwie i Państwowej Straży Pożarnej.