Prywatna Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska w Radomiu
polski english Український español fb
   

OCHRONA ŚRODOWISKA

profil praktyczny

Celem studiów II stopnia na kierunku ochrona środowiska jest:
  • zapoznanie studenta z wykorzystaniem w praktyce wiedzy o zjawiskach i procesach zachodzących w środowisku,
  • zaznajomienie studenta z podstawowymi zagadnieniami technologicznymi 
  • i wykorzystaniem w praktyce wiedzy dającej podstawy do rozwiązywania problemów technicznych, technologicznych i organizacyjnych związanych z ochroną, wykorzystaniem i przekształcaniem zasobów środowiskowych, 
  • przygotowanie absolwenta do wykorzystania wiedzy w praktyce i realizacji prac projektowych, wykonawczych, eksploatacyjnych, remontowo-budowlanych i produkcyjno-handlowych z zakresu ochrony środowiska we wszystkich dziedzinach gospodarki i administracji, 
  • przekazanie studentowi informacji oraz wyrobienie w nim umiejętności wyjaśnienia związków przyczynowo - skutkowych zachodzących w naturalnych i antropogenicznych ekosystemach dla potrzeb kompleksowego gospodarowania i zarządzania przestrzenią, 
  • przekazanie studentowi szczegółowej, specjalistycznej wiedzy i umiejętności w ramach prowadzonych specjalności, przydatnych na rynku pracy, 
  • przygotowanie absolwenta do wykorzystania wiedzy w praktyce, otwartego na postępowanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. 

Struktura kwalifikacji absolwenta w zakresie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji społecznych:

Wiedza. Absolwent ma poszerzoną i pogłębioną wiedzę w zakresie niektórych działów matematyki i statystyki do stosowania w ochronie środowiska. Ma wiedzę dającą podstawy do rozwiązywania problemów technicznych, technologicznych i organizacyjnych związanych z ochroną, wykorzystaniem i przekształcaniem zasobów środowiskowych - zarówno w środowisku przestrzeni wiejskiej, jak i w środowisku przestrzeni zurbanizowanej oraz w środowisku wewnętrznym (gmina, przedsiębiorstwo). Zna metody, techniki, narzędzia i materiały stosowane przy rozwiązywaniu złożonych zadań inżynierskich z zakresu ochrony środowiska. Zna zasady projektowania obiektów ochrony środowiska z uwzględnieniem ich niezawodności i bezpieczeństwa. Ma uporządkowaną wiedzę w zakresie alternatywnych źródeł energii pod kątem technik ich wykorzystania, zasobów, oddziaływania na środowisko przyrodnicze, korzyści i strat ekologicznych, aspektów ekonomicznych. Zna i rozumie formy oddziaływań populacji ludzkiej na środowisko oraz stopień i skalę antropogenicznych zagrożeń i przekształceń biosfery, atmosfery, litosfery i hydrosfery z uwzględnieniem oddziaływania ksenobiotyków na elementy środowiska naturalnego. Zna zasady tworzenia strategii rozwoju zrównoważonego na różnych poziomach organizacji poszczególnych struktur administracyjnych kraju zgodnie z obowiązującym prawem. Zna podstawowe zagadnienia z zakresu zarządzania środowiskiem, w tym realizację polityki ekologicznej oraz procedury wdrażania systemów zarządzania środowiskowego.

Umiejętności. Potrafi wybrać odpowiednie metody i modele matematyczne oraz techniki pomiarowe służące prognozowaniu wybranych procesów zachodzących w środowisku. Potrafi zaplanować i przeprowadzić eksperymenty laboratoryjne oraz badania środowiskowe w celu oceny stanu środowiska naturalnego oraz efektów działania urządzeń obiektów inżynierskich. Identyfikuje zagrożenia związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem obiektów inżynierskich oraz wskazuje sposoby przeciwdziałania zagrożeniom. Potrafi dobrać i zaproponować najkorzystniejsze rozwiązania umożliwiające zastosowanie alternatywnych źródeł energii w wybranych gałęziach przemysłu i w gospodarstwach domowych. Ocenia wpływ wybranych gałęzi przemysłu na środowisko i dobiera technologie minimalizujące antropopresję. Posługuje się specjalistyczną terminologią w zakresie inżynierii środowiska w języku polskim i obcym.

Kompetencje społeczne. Pracuje samodzielnie i w zespole oraz potrafi określić priorytety i zadania dla siebie i zespołu. Absolwent potrafi poddawać konsultacjom społecznym planowane działania dotyczące środowiska przyrodniczego, społecznego i gospodarczego, posługuje się argumentami na rzecz trwałego i zrównoważonego rozwoju. Rozumie potrzebę rozwoju technologii proekologicznych i ma świadomość odpowiedzialności ludzkości za stan środowiska.

Możliwość kontynuacji kształcenia. Absolwent studiów drugiego stopnia jest przygotowany do kontynuacji kształcenia na studiach podyplomowych w dziedzinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka oraz na studiach trzeciego stopnia.

Możliwości zatrudnienia. Absolwenci są przygotowani do pracy w instytucjach zajmujących się ochroną i monitorowaniem środowiska oraz zrównoważonym wykorzystaniem zasobów środowiskowych (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska, Instytuty Ochrony Środowiska, Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej, Zarządy Parków Narodowych i Parków Krajobrazowych, Instytut Gospodarki Odpadami, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska), w organach administracji centralnej oraz w gminnych, powiatowych i wojewódzkich wydziałach ochrony środowiska, ośrodkach badawczych, funduszach i fundacjach (Narodowy i Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska), szkolnictwie różnych szczebli (po uzupełnieniu wykształcenia o blok przedmiotów kształcenia nauczycielskiego), firmach konsultingowych, przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej i sanitarnej (przedsiębiorstwach zajmujących się zaopatrzeniem w wodę i usuwaniem ścieków, oczyszczaniem ścieków, gospodarką odpadami) oraz zajmujących się rekultywacją terenów zdegradowanych, bądź ochroną atmosfery, przemyśle (zakładowe służby ochrony środowiska), biurach planowania przestrzennego, instytucjach zajmujących się zintegrowanym zarządzaniem środowiskiem czy instytucjach związanych z integracją z Unią Europejską. Absolwenci przygotowani są do podejmowania własnej działalności gospodarczej w zakresie studiowanej specjalności.