Prywatna Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska w Radomiu
polski english Український español fb
   

OCHRONA ŚRODOWISKA

profil praktyczny

Celem studiów I stopnia na kierunku ochrona środowiska jest:
  • zapoznanie studenta z wykorzystaniem w praktyce wiedzy o zjawiskach i procesach zachodzących w środowisku,
  • zaznajomienie studenta z podstawowymi zagadnieniami technologicznymi 
  • i wykorzystaniem w praktyce wiedzy dającej podstawy do rozwiązywania problemów technicznych, technologicznych i organizacyjnych związanych z ochroną, wykorzystaniem i przekształcaniem zasobów środowiskowych, 
  • przygotowanie absolwenta do wykorzystania wiedzy w praktyce i realizacji prac projektowych, wykonawczych, eksploatacyjnych, remontowo-budowlanych i produkcyjno-handlowych z zakresu ochrony środowiska we wszystkich dziedzinach gospodarki i administracji, 
  • przekazanie studentowi informacji oraz wyrobienie w nim umiejętności wyjaśnienia związków przyczynowo - skutkowych zachodzących w naturalnych i antropogenicznych ekosystemach dla potrzeb kompleksowego gospodarowania i zarządzania przestrzenią, 
  • przekazanie studentowi szczegółowej, specjalistycznej wiedzy i umiejętności w ramach prowadzonych specjalności, przydatnych na rynku pracy, 
  • przygotowanie absolwenta do wykorzystania wiedzy w praktyce, otwartego na postępowanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. 

Struktura kwalifikacji absolwenta w zakresie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji społecznych:

Wiedza. Absolwent posiada wiedzę ogólną z zakresu nauk ścisłych – matematycznych i przyrodniczych (matematyki, biologii i chemii). Ma wiedzę na temat komponentów środowiska przyrodniczego (świata żywego, skał wraz z rzeźbą terenu, gleby, wód powierzchniowych i podziemnych, atmosfery, klimatu) i zależności jakie między nimi występują. Zna formy oddziaływań populacji ludzkiej na środowisko oraz stopień i skalę antropogenicznych zagrożeń i przekształceń biosfery, atmosfery, litosfery i hydrosfery. Zna podstawowe metody kontroli i monitorowania stanu środowiska. Posiadł wiedzę o instrumentach i metodach ochrony środowiska oraz technikach jego odnowy. Zna podstawowe zagadnienia technologiczne istotne dla ochrony środowiska, w tym procesy technologiczne przyjazne środowisku. Absolwent ma podstawową wiedzę w zakresie wykonywania ekspertyz i opinii środowiskowych. Ma wiedzę do formułowania i rozwiązywania prostych zadań z ochrony środowiska, w tym do wykonywania obliczeń inżynierskich, projektowania utworów inżynierskich. Posiada wiedzę z zakresu elementów konstrukcyjnych oraz z zakresu ogólnych warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki. Ma podstawową wiedzę z zakresu zjawisk i procesów zachodzących w atmosferze z uwzględnieniem zasad działania, projektowania i stosowania urządzeń i technologii chroniących powietrze atmosferyczne, wody powierzchniowe, podziemne i powierzchnię Ziemi. Ma wiedzę z zakresu gospodarki wodnej i ochrony wód. Zna podstawowe zagadnienia prawne i ekonomiczne w ochronie środowiska.
Umiejętności. Absolwent posiada umiejętność prowadzenia, pod kierunkiem opiekuna, prostych prac laboratoryjnych i badań terenowych w zakresie analiz środowiskowych. Umie dokonać podstawowej analizy procesów zachodzących w przyrodzie i wpływu człowieka na środowisko. Potrafi podjąć standardowe działania z wykorzystaniem odpowiednich procedur (w tym prawnych), metod i technik rozwiązujących problemy w zakresie ochrony środowiska. Potrafi posłużyć się właściwie dobranymi metodami i urządzeniami umożliwiającymi analizy symulacyjne i pomiar podstawowych wielkości charakteryzujących stan środowiska naturalnego, parametrów eksploatacyjnych obiektów technicznych, a także występujące zagrożenia. Potrafi korzystać z fachowej literatury, w tym w językach obcych, i innych źródeł informacji. Stosuje podstawowe technologie informatyczne w zakresie pozyskiwania, przetwarzania i prezentacji danych. Umie porozumiewać się w środowisku inżynierskim i poza nim w tematyce inżynierii środowiska.

Kompetencje społeczne. Absolwent posiada umiejętność pracy w grupie oraz kierowania, według wskazówek, zespołami ludzkimi wykonującymi rutynowe zadania. W swoim działaniu zachowuje obowiązujące zasady prawne i etyczne. Ma świadomość odpowiedzialności za środowisko i znaczenia pracy na rzecz ochrony środowiska. Rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się.

Możliwości kontynuacji kształcenia. Absolwent studiów pierwszego stopnia jest przygotowany do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia na kierunku ochrona środowiska lub na kierunkach pokrewnych w dziedzinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka.

Możliwość zatrudnienia. Absolwenci znajdują pracę między innymi w: biurach projektów i studiów, przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej i sanitarnej, przedsiębiorstwach branżowych produkujących i eksploatujących urządzenia inżynierii i ochrony środowiska oraz w służbach ochrony środowiska, w organach administracji centralnej oraz w gminnych, powiatowych i wojewódzkich wydziałach ochrony środowiska, w administracji parków narodowych i parków krajobrazowych, instytucjach państwowych zajmujących się ochroną i monitorowaniem środowiska, firmach konsultingowych, biurach planowania przestrzennego, instytucjach zajmujących się zintegrowanym zarządzaniem środowiskiem.