Prywatna Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska w Radomiu
polski english Український español fb
   

Inauguracja Roku Akademickiego A.D. 2016 za nami


     Inauguracja nowego roku akademickiego w PWSOS miała miejsce dnia 08 października 2016 w auli Uczelni. Inaugurację prowadził Prof. Barabasz.

     Po powitaniu gości, przemówienie wygłosiła pani Zofia Czempińska-Świtalska, Założyciel i Prorektor Uczelni. W trakcie wystąpienia, przedstawiła krótką informację na temat osiągnięć Uczelni, jej aktualnej sytuacji oraz współpracy z instytucjami naukowymi krajowymi i zagranicznymi.

     Po uroczystej immatrykulacji studentów wykład inauguracyjny wygłosił prof. M.R. Sławomirski. Wykład Środowisko naturalne i kulturowe Andyjskiego Altiplano prezentujący jeden z najbardziej egzotycznych i mało znanych rejonów świata zobrazowano fotografiami (w załączeniu) wykonanymi w czasie wyprawy naukowej autora po boliwijskich Andach. Wykład spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem i zakończył spontaniczną owacją. Poinformowano również o nawiązaniu współpracy z dwoma boliwijskimi uniwersytetami, Universita Boliviana Privada oraz Universidad Technica de Oruro, obermujacej również wymianę studentów i wykładowców.

     Inaugurację zakończono hymnem akademickim Gaudeamus igitur.


Poniżej prezentujemy wybrane slajdy wykładu inauguracyjnego


 

Autor w marszu przez andyjskie Altiplano na 

wysokości 4500 m n.p.m.  W głębi Nevado Sajama, 6542 m n.p.m., 

najwyższy szczyt Boliwii.
 

 

Krajobraz andyjskiego Altiplano. 
 

 Salar Uyuni w Boliwii - największe solnisko świata o powierzchni ponad 10 000 km2 

 Autor na środku Salaru Uyuni (Boliwia).  W głębi kaktusy liczące ponad 1000 lat
 

 Desierto Sololi - jedna z najstraszniejszych pustyń świata, położona na andyjskim Altiplano. 

Szczyt Cerro Rico ponad miastem Potosi, z położoną na wysokości ponad 4000 m n.p.p, najstraszniejszą kopalnią świata, z której od czasów inkaskich wydobyto dziesiątki milionów ton srebra
 

 Unikalne w skali światowej stalaktyty z malachitu (związku miedzi) w kopalni Cerro Rico w Potosi. 
 

 Mieszkaniec Altiplano z flagą andyjską podczas poświęconej Matce Boskiej uroczystości Urqupinia w Quillacollo
 

 

Tancerz w stroju diabła tańczący taniec zwany "diabladą"  podczas poświęconej Matce Boskiej uroczystości Urqupinia w Quillacollo.

.
 

 Ślad współpracy naukowej PWSOS z Boliwią:  Spotkanie z Dziekanem Narodowego Wydziału Inżynierii na Politechnice w Oruro.